Tablet - jak go wybrać i do czego się go używa?

Tablet - jak go wybrać i do czego się go używa?

Data dodania:
Ocena
0.00

Co to jest tablet i jak wygląda wiedzą dziś już praktycznie wszyscy. Tablety od wielu lat zajmują wysokie miejsce na podium nowoczesnych sprzętów elektronicznych. Wątpliwości może jednak budzić odpowiedni wybór sprzętu dla siebie. Czy cena jest wyznacznikiem jakości? Jakie cechy funkcjonalne tabletu są ważne? Jakimi parametrami się kierować? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym dokładnie są tablety?

Tablet jest wszechstronnym gadżetem łączącym w sobie cechy komputera osobistego i telefonu komórkowego. Najczęściej ma rozmiary większe od smartfona, co wpływa na wygodę jego użytkowania. Na korzystanie z niego pozwala dotykowy ekran. W odróżnieniu od komputera nie wymaga on dodatkowej klawiatury i myszki.

Najistotniejsze zalety tabletów to ich wielkość oraz waga. Nieduże wymiary pozwalają na komfortowe przenoszenie go w torebce, plecaku, czy dłoni. Przekątna ekranu tabletu to w większości wypadków od 7 do 12 cali. Korzystanie z internetu odbywa się przy użyciu Wi-Fi, a na dodatek w wielu sytuacjach tablet można wyposażyć w kartę SIM oraz użytkować go jak smartfona.

W jaki sposób można używać tabletu?

Okazję do korzystania z tabletu znajdą zarówno małe dzieci, nastolatkowie, jak również dorośli. Z uwagi na pokaźny ekran będzie on bardziej komfortowy od smartfona do przeglądania poczty internetowej, lub robienia zakupów w sieci.

Zainstalować na nim można większość aplikacji, a za ich pomocą korzystać z wszelkiego rodzaju portali społecznościowych, grać w gry albo oglądać filmy. Graficy w wielu przypadkach korzystają z tabletów jako narzędzi do rysowania. Są urządzeniami nadzwyczaj wielozadaniowymi. Będąc ich posiadaczami, być może sami odnajdziecie dla nich jeszcze więcej zastosowań.

Jakie właściwości tabletu powinny decydować o wyborze danego modelu?

Przed zakupem rekomenduje się fizyczną przymiarkę do urządzenia. Idź do sklepu, chwyć tablet w ręce oraz oceń, czy rozmiar, waga oraz jakość obrazu Ci się podobają. Skup się na jakości wykonania oraz doborze materiałów. Wysokiej jakości sprzęt będzie na pewno służył dłużej.

Już przed zakupem zastanów się, do czego głównie będziesz używał sprzętu. Jeżeli będzie to narzędzie wyłącznie do czytania poczty, przekątna ekranu nieco większa aniżeli w smartfonie może Ci wystarczyć. Jeśli przewidujesz pracę nad arkuszami kalkulacyjnymi lub obróbkę obrazów, przekątna większa od 10 cali będzie dobrym wyborem.

Dowiedz się jaka bateria zasila wybrany tablet. Każdy producent informuje o pojemność baterii. Te bardziej pojemne w większości wypadków pozwolą na dłuższą pracę sprzętu. Rozwiązania tańsze pozwalają na stosowanie ich w czasie do około 4 godzin. Te droższe dają radę obsługiwać aplikacje bezustannie nawet do 10 godzin.

Oprócz baterii skup się również na procesorze. Dwurdzeniowy procesor z pamięcią RAM od 2 GB zadowoli potrzeby przeciętnego zjadacza chleba.

Aby podjąć właściwą decyzję co do wyboru tabletu, należy także poznać komponenty, z jakich został on wykonany. Bardzo ważnym szczegółem każdego gadżetu elektronicznego jest matryca. Istnieje kilka typów najczęściej spotykanych macierzy: MVA, IPS, TN + FILM. Przy wyborze matrycy ważne jest także rozważenie tego, czy planujesz pokryć ją folią ochronną. W przypadku niektórych rodzajów może to nieco zakłócić widoczność obrazu.

 

Autor artykułu
Jarosław Kaczmarek
Oceń artykuł
Tagi artykułu
tablety tablety dla dzieci tablety biznesowe
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jak krok po kroku wybrać pralkę?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 1
Artykuły z tej kategorii
Jak krok po kroku wybrać pralkę?
Data dodania:
Co to jest tablet i jak wygląda wiedzą dziś już praktycznie wszyscy. Tablety od wielu lat zajmują wysokie miejsce na podium nowoczesnych sprzętów elektronicznych. Wątpliwości może jednak budzić odpowiedni wybór sprzętu dla siebie. Czy cena jest wyznacznikiem jakości? Jakie cechy funkcjonalne tabletu są ważne? Jakimi parametrami się kierować? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.Czym dokładnie są tablety?Tablet jest wszechstronnym gadżetem łączącym w sobie cechy komputera osobistego i telefonu komórkowego. Najczęściej ma rozmiary większe od smartfona, co wpływa na wygodę jego użytkowania. Na korzystanie z niego pozwala dotykowy ekran. W odróżnieniu od komputera nie wymaga on dodatkowej klawiatury i myszki.Najistotniejsze zalety tabletów to ich wielkość oraz waga. Nieduże wymiary pozwalają na komfortowe przenoszenie go w torebce, plecaku, czy dłoni. Przekątna ekranu tabletu to w większości wypadków od 7 do 12 cali. Korzystanie ...