Spływ kajakowy - co ze sobą zabrać?

Spływ kajakowy - co ze sobą zabrać?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Wiele debiutujących pasjonatów kajakarstwa uważa, że podczas kilkugodzinnego spływu nic wielkiego nie może się wydarzyć i nie ma sensu zabierać ze sobą wielu rzeczy. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom nawet niezbyt długa wyprawa kajakiem wiąże się z pewnymi zasadami, także w kwestii niezbędnego wyposażenia. To głównie od ekwipunku zależy komfort, wygoda oraz bezpieczeństwo naszej kajakowej przygody. Poniższy artykuł wszystko wyjaśnia.

Jak wybrać rzekę odpowiednią do spływu kajakowego?

Polska jest bogata w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie wymagają większego doświadczenia i umiejętności, ale są też właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją różne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem wiąże się z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.

Można dodatkowo wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się w szczególności oprzeć na swoich kompetencjach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego oraz krótkiego na początek. Prócz tego warto zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, żeby obniżyć koszty transportu kajaków.

Czy warto korzystać ze spływów organizowanych przez firmy? Na co patrzeć?

 • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
 • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – z reguły firmy organizujące spływy działają w danych regionach kraju;
 • ilość instruktorów w czasie spływu;
 • co powinniśmy przygotować na spływ (są opcje, gdzie firma organizująca zapewnia wszystkie potrzebne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak przykładowo prowiant, trzeba przygotować samemu);
 • jakość oferowanego sprzętu;
 • czy firma oferuje program obejmujący dzieci;
 • dostępność do toalet czy pryszniców na trasie;
 • ulokowanie bagażu – przewożony w samochodzie czy w kajaku;
 • ubezpieczenie NNW.

Co należy mieć przy sobie podczas spływu?

Przygotowanie bagażu przede wszystkim zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze zabrać worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny i istotne dokumenty. Niezwykle istotna jest kamizelka ratunkowa!

Wskazane jest zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową i na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a prócz tego nakrycie głowy. Z reguły w czasie spływu jesteś nieprzerwanie wystawiony na słońce, łatwo poparzyć wówczas skórę czy dostać udaru słonecznego.

Jeśli pozwala na to miejsce, warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę lub najlepiej polar. Nawet najbardziej optymistyczna pogoda potrafi w naszym klimacie bardzo szybko się zmienić, a wiatr odczuwalny na wodzie jest zdecydowanie silniejszy. 

Podczas spływu kajakowego może zdarzyć się wywrotka. Oczywiście nie będziemy nikogo przekonywać o konieczności używania kamizelki ratunkowej, gdyż ta kwestia jest bezsporna. Warto jednak wcześniej pomyśleć o zabraniu zapasowego kompletu ubrania. Jeśli to, które mamy na sobie na kajaku ulegnie przemoczeniu, musimy mieć w co się przebrać.

 

Autor artykułu
Alfred Nowicki
Oceń artykuł
Tagi artykułu
spływy kajakowe ubezpieczenie nnw krem z filtrem SPF
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Spływ kajakowy - co ze sobą zabrać?
 • Data dodania:
 • 0.00
 • 0
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów

Wiele debiutujących pasjonatów kajakarstwa uważa, że podczas kilkugodzinnego spływu nic wielkiego nie może się wydarzyć i nie ma sensu zabierać ze sobą wielu rzeczy. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom nawet niezbyt długa wyprawa kajakiem wiąże się z pewnymi zasadami, także w kwestii niezbędnego wyposażenia. To głównie od ekwipunku zależy komfort, wygoda oraz bezpieczeństwo naszej kajakowej przygody. Poniższy artykuł wszystko wyjaśnia.Jak wybrać rzekę odpowiednią do spływu kajakowego?Polska jest bogata w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie wymagają większego doświadczenia i umiejętności, ale są też właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.Istnieją różne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem wiąże się z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.Można dodatkowo wyszukać trasy biegnące przez jez...