
Sianie trawnika - kiedy najlepiej je wykonać?
Przełom lata i początek jesieni to dwa okresy w roku, w których należy poświęcić nieco więcej uwagi trawnikowi. Trawnik pozostawiony sam sobie, zwłaszcza na zimne miesiące, może stracić dużo na swojej kondycji. Prace pielęgnacyjne na szczęście nie są bardzo trudne. Wystarczy znać kilka ważnych zasad i stosować się do nich. Takie same zasady dotyczą wysiewu nowej trawy. W dzisiejszym artykule poruszamy wszystkie te ważne aspekty.
Poznaj zasady wysiewania trawnika
Prace nad nowym trawnikiem należałoby rozpocząć od zmierzenia odczynu pH ziemi w naszym ogrodzie. Perfekcyjny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niskie pH sprzyjać będzie wzrostowi mchów. Przy nazbyt wysokim szybciej od trawy rozwijać będą się chwasty.
Wybierz najlepszą mieszankę trawy. W zależności od użycia trawnika typ trawy winien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na tratowanie, czyli trawę rekreacyjną bądź sportową. W przypadku, gdy trawnik ma być wyłącznie ozdobą, doskonale sprawdzi się odmiana parkowa, albo dywanowa.
Przed wysianiem trawnika odpowiednio naszykuj podłoże. Zlikwiduj wszelkie chwasty występujące w ogrodzie, a następnie wyrównaj ziemię. Będzie to pomagało w trakcie podlewania. Woda będzie wsiąkać w ziemię, zamiast spływać, przemieszczając świeżo posiane nasiona. W kolejnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a w dalszym ciągu wysyp nawozy oraz kompost i ubij powstałe podłoże.
Po wysianiu nasion trawy zajmij się nawadnianiem. Rób to z użyciem niedużego strumienia wody. Bądź ostrożny, żeby nie spłukać nasion. Dodatkowe zraszanie pozytywnie wpłynie na wzrost naszego trawnika.
Pamiętaj czego się wystrzegać przy wysiewaniu trawnika
Powszechne jest sporo błędów, które uchwycić można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. W szczególności na poziomie szykowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu oraz spulchnieniu.
Innym powszechnym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozrzucenie nasion może spowodować, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W niektórych miejscach widzialne będą puste pola. Zastosuj pomocnicze urządzenia do wysiewania bądź w przypadku siewu ręcznego powtórz operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.
Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym wzrostem źdźbeł. Wielu ludzi zaniedbuje ten proces, a wynikiem tego jest powstanie wgłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej powierzchni działki jest błędne. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez ile czasu w ciągu doby gleba jest nasłoneczniona, oraz w których miejscach trawnik będzie częściej tratowany. Mając tę wiedzę, dobierz właściwe gatunki trawy do określonych miejsc w swoim ogrodzie.
Sprawdź, jakie są zasady pielęgnacji trawnika jesienią
Usuwanie opadłych liści z drzew to obowiązkowa czynność w kwestii jesiennej pielęgnacji trawnika. Pozostawione na zimę liście mogą spowodować gnicie trawy, zwłaszcza wówczas, kiedy zostaną pokryte warstwą śniegu.
Chcąc zabezpieczyć trawnik przed zimą, nie należy zapominać także o aeracji. Chodzi tutaj o napowietrzenie murawy. Zabieg ten wykonuje się przed ostatnim koszeniem w sezonie. Do aeracji można wykorzystać preparat w płynie.
Ostatnią czynnością, która kończy jesienne porządki w ogrodzie, jest koszenie i to najlepiej wykonane na około 4 cm — trawa na zimę nie może pozostać zbyt niska, ale także zbyt wysoka.
Olgierd Lis
Tagi artykułu
Porady, które ułatwią zakup dywanu
Jakie lustro wybrać do remontowanej łazienki?
Komentarze artykułu
0Brak komentarzy