Porady, które ułatwią zakup dywanu

Porady, które ułatwią zakup dywanu

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
5.00

Dzisiejsze trendy szybko się zmieniają, a dywany nie są już tak popularne jak kiedyś. Mimo to, nadal mają swoje miejsce w naszych domach, ocieplają je i nadają wyjątkowy klimat. Obecność dywanu w domu dodaje mu uroku i upiększa pomieszczenia. Jednak źle wybrany materiał, wzór czy kolor, może negatywnie wpłynąć na jego wygląd. Jak wybrać dywan, z którego będziemy zadowoleni?

Z jakiego materiału wybrać dywan?

To, z jakiego materiału powinien być kupowany przez nas dywan, zależy od jego przeznaczenia. Do pokoju mającego charakter reprezentacyjny lub sypialni, najbardziej pasować będzie dywan jedwabny albo jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Dzięki temu doskonale sprawdzi się u alergików. Na dodatek pięknie błyszczy, łatwo go czyścić oraz ogrzewa podłogę nie gorzej aniżeli dywany wytworzone z wełny.

Wełna jako materiał wykorzystywany w produkcji dywanów sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach, po których regularnie się chodzi. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pokojach, w których znajduje się ciężkie umeblowanie. Wełna charakteryzuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Bardzo skutecznie izoluje i wpływa na regulację wilgotności. Trafnym miejscem na dywan z wełny będzie także bliskość łazienki czy też drzwi tarasowych.

Nie zaleca się wykorzystywania dywanów z materiałów syntetycznych w często uczęszczanych pomieszczeniach. Mogą one wywoływać uczulenie domowników i wydzielać zagrażające ludziom substancje.

Jak dopasować rozmiar dywanu do pomieszczenia?

Wielkość dywanu umiejscowionego w pomieszczeniu ma wpływ na wizualny odbiór przestrzeni. Powszechna zasada mówi, ażeby utrzymać minimum 20 cm odstępu pomiędzy dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy optycznie pomniejszał pokoju. Dywan może być położony pod meblami. Jest on w takiej sytuacji ochroną przed porysowaniem podłóg. Wskazane jest rozważyć kupno kilku mniejszych dywanów i umieścić je w różnych miejscach twojego pokoju. Przykładowo pod większymi meblami.

Jaki kształt dywanu wybrać?

Ułożenie oraz forma dywanu nie mogą być przypadkowe. Najlepiej gdy ma on kształt podobny do kształtu pokoju. Ułożony względem ścian powinien być tak, aby nie rozdzielał pokoju na dwie części. W pomieszczeniu o kształcie kwadratu najodpowiedniej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można również pobawić się rozmieszczeniem mebli i w ten sposób pozornie zmienić kształt. Wówczas wybrać można dywan o podobnym obrysie.

Bardzo ważne jest, aby dobrać dywan do koloru ścian oraz zwrócić uwagę na kolor mebli w pokoju. Powinniśmy też przemyśleć, czy ma być do dywan, po którym będziemy chodzić w ciepłych bamboszach, czy butach z zewnątrz, czy mamy zwierzęta, dzieci itp. Dodatkowo warto przemyśleć, czy chcemy, żeby dywan kontrastował z panelami czy płytkami. Jeżeli mamy zwierzęta, świetnym pomysłem jest zakup dywanu w kolorze ich sierści. W jasnych pomieszczeniach sprawdzi się jasny dywan, który optycznie je powiększy.

Autor artykułu
Bernardyn Jabłoński
Oceń artykuł
Tagi artykułu
dywany dywany dla alergików dywany jedwabne dywany syntentyczne dywany wełniane
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Porady, które ułatwią zakup dywanu
  • Data dodania:
  • 5.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii
Dzisiejsze trendy szybko się zmieniają, a dywany nie są już tak popularne jak kiedyś. Mimo to, nadal mają swoje miejsce w naszych domach, ocieplają je i nadają wyjątkowy klimat. Obecność dywanu w domu dodaje mu uroku i upiększa pomieszczenia. Jednak źle wybrany materiał, wzór czy kolor, może negatywnie wpłynąć na jego wygląd. Jak wybrać dywan, z którego będziemy zadowoleni?Z jakiego materiału wybrać dywan?To, z jakiego materiału powinien być kupowany przez nas dywan, zależy od jego przeznaczenia. Do pokoju mającego charakter reprezentacyjny lub sypialni, najbardziej pasować będzie dywan jedwabny albo jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Dzięki temu doskonale sprawdzi się u alergików. Na dodatek pięknie błyszczy, łatwo go czyścić oraz ogrzewa podłogę nie gorzej aniżeli dywany wytworzone z wełny.Wełna jako materiał wykorzystywany w produkcji dywanów sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach, po kt...