Metody obróbki metali

Metody obróbki metali

Data dodania:
Ocena
0.00

W dzisiejszych czasach obróbka metali to nieodłączny element procesu wytwarzania maszyn, konstrukcji, pojazdów czy urządzeń. Zaawansowane techniki pozwalają na uzyskanie precyzyjnych elementów o różnorodnych kształtach i wymiarach, spełniających najbardziej wyszukane potrzeby przemysłu. W niniejszym artykule przedstawimy szeroki przegląd metod obróbki metali, ich zastosowań oraz zalet.

Obróbka metali skrawaniem

Jedną z podstawowych metod obróbki metali jest obróbka skrawaniem. Polega ona na usunięciu nadmiaru materiału poprzez jego ścinanie w postaci wióra. Jest to proces wykorzystywany do uzyskania żądanych kształtów oraz wymiarów. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów obróbki skrawaniem, takich jak toczenie, frezowanie, wiercenie czy szlifowanie. Niemałą popularnością cieszy się także obróbka metali skrawaniem CNC.

Obróbka plastyczna

Innym rodzajem obróbki metali jest obróbka plastyczna, która polega na trwałym odkształceniu materiału w celu nadania mu żądanej formy. Wyróżniamy tu przede wszystkim kształtowanie na zimno oraz na gorąco. Podczas obróbki plastycznej na zimno, proces odbywa się w temperaturze niższej od temperatury przemiany perlitowej (czyli około 723 stopni Celsjusza), natomiast obróbka plastyczna na gorąco prowadzona jest powyżej tej temperatury. Przykłady technik obróbki plastycznej to kucie, gięcie, tłoczenie czy ciągnienie.

Obróbka elektrochemiczna

Obróbka elektrochemiczna to metoda pozwalająca na usunięcie materiału metalu poprzez kontrolowaną korozję. Jest to proces, w którym wykorzystuje się prąd elektryczny oraz elektrolit - substancję przewodzącą jonowo. Przykładem obróbki elektrochemicznej jest elektroerozyjna obróbka drutowa, stosowana w przemyśle do wytwarzania elementów o skomplikowanych geometriach.

Obróbka metali wiązką światła

Współczesne technologie pozwoliły na rozwój metod obróbki metali za pomocą wiązek światła. Należy tu wymienić przede wszystkim cięcie laserowe oraz plazmowe. Cięcie laserowe polega na skierowaniu na powierzchnię metalu skoncentrowanej wiązki światła, która powoduje jego topienie i ewaporację. Natomiast cięcie plazmowe wykorzystuje gorącą, jonizowaną plazmę do przepalania materiału.

Autor artykułu
Aleksandra Jakubowska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Obróbka metali Metody obróbki metali Przemysł metalurgiczny Technologia obróbki metali Spawanie Frezowanie Toczenie Cięcie laserowe Obróbka plastyczna Techniki obróbki cieplnej
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Kiedy stosuje się elektroniczne wagi hakowe?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii