Kurs na wózki widłowe - dlaczego warto?

Kurs na wózki widłowe - dlaczego warto?

Data dodania:
Kategoria: Edukacja i nauka
Ocena
0.00

Jeśli jesteś pracownikiem magazynu, hali produkcyjnej albo marketu, to zastanów się nad kursem na uprawnienia na wózki widłowe. Uprawnienia te, pozwolą ci stać się w pełni wykwalifikowanym i konkurencyjnym pracownikiem. Dadzą szansę na ewentualną zmianę zatrudnienia albo na podwyższenie wynagrodzenia w obecnej firmie. Poza tym, mając takie kwalifikacje, masz możliwość zatrudnienia w całej Unii Europejskiej.

Uprawnienia na wózki widłowe — same korzyści!

Jest to przede wszystkim podniesienie swoich umiejętności, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co znaczy, że możemy cieszyć się naszym certyfikatem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień z reguły nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to powiązane jest ze znacznym wzrostem zarobków oraz standardu życia.

Jak wygląda kurs na wózki widłowe?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się poszczycić wyłącznie osoba, która odbyła kurs i zaliczyła specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z praktyki oraz teorii. Na teorii jesteśmy sprawdzani z wiedzy, na temat budowy urządzenia, a jeśli chodzi o praktykę – to sprawdza się, czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem i go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań:

 • Mieć ukończone 18 lat.
 • Posiadać świadectwo zakończenia kursu.
 • Pozwolenie pracodawcy.
 • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na wózku widłowym.

Kategorie uprawnień

Mamy 3 rodzaje uprawnień, które określa Urząd Dozoru Technicznego.

 • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych, podnośnikowych, prowadzonych i zdalnie sterowanych.
 • IIWJO jest to najczęściej wybierana kategoria i uprawnia do prowadzenia wózków jezdniowych, podnośnikowych z każdym napędem oraz bez restrykcji w wysokości podnoszenia i udźwigu.
 • IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie oraz udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu oraz te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale również operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO oraz IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mają prawo poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Ile kosztuje uprawnienie na wózek widłowy?

Zdobycie takich uprawnień to wydatek rzędu od 500 do 1000 zł. Wszystko zależy od kategorii, którą chcemy posiadać. Aby nie ponosić całego kosztu, można zapytać obecnego lub przyszłego pracodawcę, który być może zgodzi się nam dofinansować kurs, w zamian za przepracowanie u niego jakiegoś określonego okresu.

Jeżeli już mamy doświadczenie w tej pracy, to wystarczy sam egzamin państwowy. Wówczas koszt jest niższy:

 • Opłata egzaminacyjna  212,34 zł (w 2022 r.).
 • Badania psychotechniczne ok. 150 zł.
 • Badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok. 120 zł.    

Wydaje się, że wydatek poniesiony na zdobycie uprawnień na wózki widłowe, jest bardzo dobrze ulokowaną inwestycją. Wyposażeni w taki certyfikat mamy możliwość poprawy swojej sytuacji zarówno pracowniczej, jak i materialnej.

Autor artykułu
Ewelina Zając
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Urząd Dozoru Technicznego wózki widłowe uprawnienia na wózki widłowe IIIWJO IIWJO IWJO kurs na wózki widłowe
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Kurs na wózki widłowe - dlaczego warto?
 • Data dodania:
 • 0.00
 • 0
Artykuły z tej kategorii
Jeśli jesteś pracownikiem magazynu, hali produkcyjnej albo marketu, to zastanów się nad kursem na uprawnienia na wózki widłowe. Uprawnienia te, pozwolą ci stać się w pełni wykwalifikowanym i konkurencyjnym pracownikiem. Dadzą szansę na ewentualną zmianę zatrudnienia albo na podwyższenie wynagrodzenia w obecnej firmie. Poza tym, mając takie kwalifikacje, masz możliwość zatrudnienia w całej Unii Europejskiej.Uprawnienia na wózki widłowe — same korzyści!Jest to przede wszystkim podniesienie swoich umiejętności, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co znaczy, że możemy cieszyć się naszym certyfikatem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień z reguły nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to powiązane jest ze znacznym wzro...