Dowiedz się, jak nakręcić swój pierwszy film dokumentalny!

Dowiedz się, jak nakręcić swój pierwszy film dokumentalny!

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Filmy dokumentalne są podstawą kinematografii. Raz zaprezentowana historia zostaje na wieki. Ten gatunek filmowy to okazja do obserwacji oraz upamiętnienia różnorodnych sytuacji i zachowań. Nakręcenie tego rodzaju filmu to sposobność do zaprezentowania swojej historii.

Jeśli marzysz o nakręceniu własnego filmu dokumentalnego i nie wiesz jak się do tego zabrać, ten wpis jest znakomity dla Ciebie.

W kinematografii bardzo ważnym gatunkiem jest film dokumentalny. Ciekawie zaprezentowana historia zostaje zapamiętana się na wiele lat. W tym gatunku filmowym istnieje możliwość przedstawienia różnorodnych wydarzeń i zachowań. Zaletą jest to, że za jego pomocą można przedstawić historię na swój sposób.

Masz ochotę zrealizować swój pierwszy film, ale nie masz na pomysłu, jak to zrobić? Ten wpis jest świetny dla Ciebie!

Najważniejsze aspekty w filmie

Z początku najlepiej wszystko wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić również trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, lecz wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz w filmie – czy jest wymagany?

Scenariusz jest istotny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tzw. lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią, jeżeli chodzi o długość filmu, ujęcia lub muzykę.

Jeśli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest odrobinę bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Najważniejsze rodzaje sprzętu w filmie

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego realizacja będzie charakteryzowała się dużą dynamicznością – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w samej rzeczy potrzebujesz tylko tych kilku rzeczy wymienionych poniżej:

  • kamera, która wcale nie musi być najwyższej jakości, istotne jest żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – ważne jest żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to świetnie, natomiast jeżeli tego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Ujęcia to podstawa w filmie

Film dokumentalny charakteryzuje się tym, że można pozwolić sobie na dużą dowolność ujęć. Jako reżyser sam decydujesz o tym, jakie treści oraz klimat znajdzie się w Twoim filmie. Do jego realizacji możesz użyć statywu, drona lub kręcenie z ręki - te metody można z łatwością połączyć w całość! Warto zaznaczyć, że na film dobrze jest mieć jakiś plan albo pomysł.  

Porada na koniec - lepiej jest nagrać więcej niż mniej. Mówi o tym tzw. "overshooting", który oznacza "nagrywanie zbyt wiele". W filmie dokumentalnym większa ilość materiału jest bardzo korzystna.

Autor artykułu
Marlena Marciniak
Oceń artykuł
Tagi artykułu
film dokumentalny scenariusz montaż wideo overshooting
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów