Co różni przestępstwo od wykroczenia?

Co różni przestępstwo od wykroczenia?

Data dodania:
Ocena
0.00

Przestępstwo i wykroczenie to dwa pojęcia, które często pojawiają się w kontekście prawa karnego. Choć na pierwszy rzut oka wydają się dość podobne, to w rzeczywistości różnią się od siebie w wielu aspektach. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym te różnice polegają oraz co łączy oba te pojęcia.

Czym jest przestępstwo?

Przestępstwo to czyn zabroniony przez ustawę pod groźbą kary. Wyróżnia się tutaj różne rodzaje przestępstw, takie jak kradzież asortymentu o określonej wartości, oszustwo podatkowe, dotkliwe pobicia czy zabójstwa. Jak twierdzi adwokat od spraw karnych z Rzeszowa, wszystkie one cechują się pewnym stopniem szkodliwości dla społeczeństwa lub jednostki.

Czym jest wykroczenie?

Wykroczenie to również czyn zabroniony przez ustawę, jednakże stopień jego szkodliwości jest mniejszy niż w przypadku przestępstwa, a co się z tym wiąże niższy jest również wymiar kary. Przykładowymi wykroczeniami są jazda bez biletu komunikacją miejską, palenie papierosów w miejscach publicznych, w których taka czynność jest zabroniona, czy zakłócanie ciszy nocnej po godzinie 22 w domu wielorodzinnym.

Jakie są różnice, a jakie podobieństwa między przestępstwem a wykroczeniem?

Podstawowymi różnicami między przestępstwem a wykroczeniem są motywacje, stopień szkodliwości czynu i w związku z tym także wymiar kary za jego popełnienie. Oczywiście kara za dopuszczenie się przestępstwa będzie bardziej surowa niż za popełnienie wykroczenia, które najczęściej karane jest sankcjami pieniężnymi. Jak zauważa Adwokat Maria Kowalska-Złamaniec, podobieństwem między przestępstwem a wykroczeniem jest z kolei to, że oba czyny są zabronione przez ustawę i mogą prowadzić do konsekwencji prawnych dla sprawcy. W obu przypadkach osoba podejrzewana o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia ma prawo do obrony i do korzystania z pomocy prawnej.

Podsumowując, przestępstwo i wykroczenie to dwa różne pojęcia w kontekście prawa karnego. Choć ich definicje są dość podobne, to różnią się między sobą w wielu istotnych aspektach, takich jak stopień szkodliwości czynu czy wymiar kary.

Autor artykułu
Antoni Sikora
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Przestępstwo Wykroczenie System prawny Kodeks karny Kodeks wykroczeń Odpowiedzialność karana Procedura sądowa Wyroki sądowe Sankcje karne Sankcje finansowe Odpowiedzialność karna Przestępstwa przeciwko mieniu
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Komu należy się zachowek i ile wynosi?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Co różni przestępstwo od wykroczenia?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Rola i znaczenie adwokata w postępowaniu karnym
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Jakie cechy powinien mieć dobry prawnik?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii
Przestępstwo i wykroczenie to dwa pojęcia, które często pojawiają się w kontekście prawa karnego. Choć na pierwszy rzut oka wydają się dość podobne, to w rzeczywistości różnią się od siebie w wielu aspektach. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym te różnice polegają oraz co łączy oba te pojęcia.Czym jest przestępstwo?Przestępstwo to czyn zabroniony przez ustawę pod groźbą kary. Wyróżnia się tutaj różne rodzaje przestępstw, takie jak kradzież asortymentu o określonej wartości, oszustwo podatkowe, dotkliwe pobicia czy zabójstwa. Jak twierdzi adwokat od spraw karnych z Rzeszowa, wszystkie one cechują się pewnym stopniem szkodliwości dla społeczeństwa lub jednostki.Czym jest wykroczenie?Wykroczenie to również czyn zabroniony przez ustawę, jednakże stopień jego szkodliwości jest mniejszy niż w przypadku przestępstwa, a co się z tym wiąże niższy jest również wymiar kary. Przykładowymi wykroczeniami są jazda bez biletu komunikac...